Lizyna

Lizyna należy do grupy aminokwasów niezbędnych, co oznacza, że nasz organizm nie potrafi własną pracą jej tworzyć, dlatego również musi być ona dostarczona wraz z dietą. Suplement L-Lysine PLUS oprócz L-lizyny zawiera również witaminę C, która uzupełnia jej funkcjonowanie.

Białko stanowi około 20% masy ciała człowieka, ulegając ciągłym przemianom – rozpadowi i odbudowie. Proces ten uzależniony jest od podaży aminokwasów, ponieważ stanowią one kluczowy element budulcowy wszystkich białek. W ludzkim organizmie białka stworzone są z 20 różnorakich aminokwasów. Dzięki ogromnej liczbie kombinacji i różnorodności masy cząsteczkowej ma możliwość powstać kilka odmian białek, pełniących w ustroju różnorakie funkcje: niektóre uczestniczą w budowie tkanek (mięśni, kości, paznokci, włosów), inne regulują procesy metaboliczne, transportują substancje odżywcze, pełnią funkcje hormonów, czynników wzrostu. Mogą także spełnić bardzo ważną rolę w obronie immunologicznej (immunoglobuliny).

Organizm nie potrafi syntetyzować 8 aminokwasów, w tym także L-lizyny, dlatego też muszą być one dostarczone wraz z pożywieniem. Nazywamy je aminokwasami egzogennymi lub niezbędnymi.

Oprócz właściwej podaży aminokwasów, istotna jest również ich odpowiednia proporcja, co w dużej mierze uzależniony jest od składu naszej codziennej diety. O ile zawartość aminokwasów w pożywieniu jest nieodpowiednia (przykładowo. w wyniku niewłaściwego odżywiania się, stosowania diety wegetariańskiej, odchudzającej, niskobiałkowej), to metabolizm białek może zostać zakłócony. Brak lub niska zawartość przynajmniej jednego aminokwasu egzogennego uniemożliwia lub ogranicza używanie pozostałych aminokwasów do syntezy białka.

L-Lizyna uczestniczy w budowie białek, głównie w mięśniach i kościach. Jest potrzebna w zaprojektowaniu kolagenu – to białko strukturalne tkanki łącznej występujące m.in.: w skórze, ścięgnach, chrząstkach, kościach, ścianach naczyń krwionośnych, które nadaje sprężystość, elastyczność i jędrność komórek. L-Lizyna ogrywa również ważną rolę w tworzeniu enzymów, hormonów, przeciwciał. Wspomaga asymilowanie wapnia , a dodatkowo odgrywa istotną rolę w syntezie L-karnityny (substancji uczestniczącej w metabolizmie tłuszczów).

L-Lizyna zawarta w preparacie L-lysine plus zaliczana jest do aminokwasów zasadowych.

Suplementację L-lizyną zaleca się osobom: na diecie wegańskiej, wegetariańskiej, odchudzającej, niskobiałkowej, ciężko pracującym fizycznie, narażonym na stres, dbającym o swój wygląd.

Oprócz L-lizyny, suplement zawiera również witaminę C. Ona również spełnia bardzo istotną funkcję w syntezie kolagenu. Jest wspaniałym antyoksydantem, chroni DNA, białka, tłuszcze przed utlenianiem. Wzmacnia układ odpornościowy, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, spełnia ważną rolę w metabolizmie energetycznym i we wchłanianiu żelaza

Related Posts

Dodaj komentarz