Wapń i magnez

Jednym z kluczowych czynników decydujących o mocnej strukturze szkieletu jest odpowiednia zawartość składników mineralnych w organizmie. Po zakończeniu wzrostu kości, cały czas możemy zrobić wiele, żeby je wzmocnić, gdyż mineralizacja (tj. ,etap wysycenia kości składnikami mineralnymi”) ma możliwość trwać dosłownie do ukończenia 30 r.ż. Po tym okresie nie powinniśmy zapomnieć jednakże o stosownej podaży tych substancji, gdyż uczestniczą one również w kilku innych, bardzo poważnych procesach fizjologicznych.

Strong Bones Plus to preparat, który pobudza prawidłowy stan kości. Zawiera wapń, magnez oraz witaminę D3, która zwiększa asymilowanie wapnia.

Wapń i magnez należą do grupy makroelementów. Zawartość wapnia w organizmie to około 2% naszej masy ciała. 99% tego składnika znajduje się w kościach i zębach, dlatego również jest on wymagany do utrzymania ich prawidłowej struktury. Odgrywa on co więcej istotną rolę we poprawnym funkcjonowaniu mięśni, układu nerwowego , a oprócz tego w prawidłowej koagulacji krwi.

Największe ilości magnezu występują w kościach (ok. 60%) oraz dodatkowo mięśniach (ok. 30%). Jest on również obecny w przestrzeni międzykomórkowej , a dodatkowo w samych komórkach. Jest wymagany w utrzymaniu prawidłowej struktury kości oraz dodatkowo zębów. Spełnia bardzo ważną rolę we właściwym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni. Stanowi podstawowy stymulator niektórych procesów produkcji energii w organizmie. Bierze udział w syntezie białka, pełni rolę w przebiegu prawidłowych procesów podziału komórek, a również odpowiada za utrzymanie równowagi potasowo-sodowej w organizmie.

Witamina D trzeba do grupy steroidów, jest rozpuszczalna w tłuszczach oraz jest stosunkowo stabilna, nie ulega rozkładowi pod wpływem podwyższonej temperatury i dłuższego przechowywania. Termin witamina D obejmuje 3 steroidy wykazujące działanie biologiczną cholekalcyferolu: cholekalcyferol (witamina D3), ergokalcyferol (witamina D2), 25-hydroksycholekalcyferol. Cholekalcyferol powstaje z 7-dehydrocholesterolu obecnego w skórze osób i zwierząt pod wpływem naświetlania promieniami ultrafioletowymi. Źródłem witaminy D3 są preparaty pochodzenia zwierzęcego (przykładowo. ryby, mleko). Witamina D2 występuje wyłącznie w świecie roślinnym (na przykład. drożdże, grzyby kapeluszowe).

Witamina D jest niezbędna dla prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej i tworzenia kości. Jej rola polega na: wzmaganiu asymilowania wapnia i fosforu z pożywienia, wyrównaniu (w pewnych granicach) nieodpowiedniego stosunku tych składników w pożywieniu, pobudzaniu uwalniania wapnia z kości , a ponadto utrzymywaniu stałego poziomu wapnia w osoczu krwi.

Related Posts

Dodaj komentarz