Jeże to zwierzęta powszechnie znane i lubiane. Tępią żerujące w ogrodach szkodniki, nie powodując dodatkowych szkód. Wbrew pozorom ich głównym źródłem pokarmu nie są jabłka, które jesienią nabijają na swoje kolce i zanoszą do norki. Tak naprawdę jeże są wszystkożerne. W zimie hibernują, wraz z nadejściem wiosny opuszczają kryjówki. Zwykle w tym czasie mają problemy ze znalezieniem pokarmu, dlatego warto pomóc im przetrwać w tym i późniejszym okresie. Aby zrobić to poprawnie, najpierw należy dowiedzieć się, co jedzą jeże?
Co jedzą jeże dorosłe?
Dojrzały osobnik jeża to jeden z największych ssaków owadożernych. Gdy utuczy się na zimę, waży ok. 2 kg. Po przebudzeniu z hibernacji jego waga spada do kilograma. Codziennie zjada ok. 150 g pokarmu. Choć jest zwierzęciem wszystkożernym, spożywa głównie pokarmy bogate w białko zwierzęce i ubogie w tłuszcze. Podstawą jego diety są bezkręgowce tj.:
- dżdżownice,
- ślimaki,
- owady np. karaluchy, motyle, mrówki,
- pająki,
- chrząszcze,
- larwy muchówek, wołczynów czy mącznika.
Jeż nie pogardzi też kręgowcami żabami, jaszczurkami, wężami czy pisklętami gniazdującymi na ziemi, a w chłodniejszym okresie padliną. Co jeszcze jedzą jeże? W okresie letnim te zwierzęta chętnie spożywają również owoce: truskawki, maliny, jagody, oraz warzywa – marchew czy buraki. Zatem można spokojnie podawać im kawałki tych pokarmów.
Co jedzą jeże młode?
Młode jeży odżywają się mlekiem matki. Nie mogą spożywać mleka krowiego, ponieważ ich organizmy nie trawią laktozy. Co prawda są w stanie wypić takie mleko, ale to może doprowadzić do ich śmierci. Dotyczy to również dorosłych osobników. Chcąc pomóc małego jeżowi, lepiej oddać go pod opiekę specjalistycznego ośrodka. Tam dokarmia się je bezpiecznymi preparatami mlekozastępczymi.
Czego jeże nie mogą jeść?
Gdy wiemy już, co jedzą jeże, trzeba zastanowić się jeszcze, czym nie wolno ich karmić. Istnieje lista produktów mogących powodować u nich zaburzenia trawienne i inne problemy zdrowotne. Są to:
- wspomniane już mleko,
- pokarmy przyprawione solą lub cukrem,
- surowe i gotowane ziemniaki,
- chleb,
- ryż,
- makaron,
- ziarna zbóż i słonecznika.
Jeże bez problemu zjadają znalezione na swej drodze jaja ptaków. Jednak chcąc podać im jajka kurze, należy zachować szczególną ostrożność, by mieć pewność, że nie są skażone bakterią Salmonella.
Jak prawidłowo dokarmiać jeże?
Aby poprawnie zadbać o jeże, warto przestrzegać kilku zasad:
- Jeże to zwierzęta nocne, więc należy wystawiać im jedzenie wieczorem.
- Przeznaczony dla nich pokarm powinno się układać na tatce położonej na trawie lub liściach.
- Zwłaszcza w lecie nie można zapominać o pozostawieniu dla jeża miseczki ze świeżą wodą.
- Aby w miejscu karmienia nie pojawiły się szkodniki, należy regularnie sprzątać i wyrzucać niedojedzone resztki.
- Można również zaopatrzyć się w specjalną karmę dla jeży dostępną w sklepach zoologicznych.
Warto wiedzieć, że nie wolno dokarmiać jeży późną jesienią, by w odpowiednim czasie mogły zapaść w sen zimowy. Jeśli mają wtedy zbyt duży dostęp do pokarmu, rozpoczęcie hibernacji niebezpiecznie się opóźnia.
Podsumowanie
Jeśli ma się pewność, co jedzą jeże i jak wygląda ich tryb życia, dokarmianie wcale nie będzie trudne. Należy kierować się wspomnianymi wyżej zasadami, by nie zaszkodzić tym pożytecznym zwierzętom. Wówczas one odwdzięczą się, chroniąc kwiaty i uprawy przed ślimakami czy gryzoniami.