Szklanka mąki – ile to gram? Proste sposoby na odmierzanie składników.

szklanki mąki ile to gram

Odpowiednie proporcje odgrywają szczególną rolę podczas odwzorowywania różnego rodzaju przepisów. To właśnie one decydują o konsystencji, smaku oraz szybkości przygotowania wybranych dań. Niezwykle ważne jest pilnowanie właściwej gramatury w trakcie pieczenia ciast. Z tego powodu w internecie można coraz częściej spotkać się z zapytaniem: szklanka mąki – ile to gram? Odmierzenie poprawnej ilości mąki sprawia problemy nawet najlepszym szefowym kuchni. Dzięki temu powstały liczne metody na jej skuteczne zważenie. Które z nich są najłatwiejsze w użytku? W jaki sposób sprawdzić ilość mąki przy pomocy zwykłej szklanki? Czy każda miara jest sobie równa?

Mąka – niezbędnik w każdej kuchni

Nic nie uszczęśliwia tak, jak domowe wypieki. Świeże i przygotowywane we własnym piekarniku potrafią umilić każdy dzień, a także zachwycić wszystkich gości oraz domowników. Ich wykonanie nie mogłoby obyć się bez mąki. Ten cenny składnik jest potrzebny do sporządzenia:

  • pieczywa,
  • słodkich ciast,
  • pizzy,
  • masy na naleśniki lub pancake’i.

Z pomocą mąki można również zagęścić sos, zupę czy gulasz. Jej konsystencja sprawia, że niezwykłe znaczenie ma dobór odpowiedniej ilości produktu do konkretnego przepisu. Właśnie dlatego należy ściśle trzymać się wytycznych podanych w książkach oraz na stronach kulinarnych.

Ile gram ma szklanka mąki?

Wbrew pozorom waga mąki w danej szklance może różnić się w zależności od stopnia jej uziarnienia oraz objętości naczynia. Najłatwiej jest odmierzać ten składnik w kubkach o pojemności 250 ml. Jest to najczęściej spotykany rodzaj szklanek w polskich domach. Aby potwierdzić pojemność naczynia, wystarczy wlać do niego 1/2 butelki półlitrowej wody. Następnie można przejść do ważenia mąki. I tak szklanka mąki pszennej typu 500 waży od 150 do 160 g, a mąki ziemniaczanej około 170 g. Natomiast wartość ta dla mąki żytniej typu 720 wynosi w przybliżeniu 115 gram. 

Często można spotkać się z przekonaniem, że kubek o pojemności 250 ml pomieści 250 g produktu. Jest to jednak błędne obliczenie, gdyż w rzeczywistości mąka posiada inną objętość względem wody.

Ważenie mąki przy pomocy łyżek

Wiele osób odmierza bardziej szczegółowe i precyzyjne porcje mąki poprzez używanie kuchennych łyżek. Zapamiętanie tych wartości nie powinno stanowić żadnego problemu. Można przyjąć, że wynoszą one:

  • dla płaskiej łyżki mąki pszennej – 10g,
  • dla płaskiej łyżki mąki ziemniaczanej – 12g,
  • dla płaskiej łyżeczki mąki pszennej o pojemności 5ml – 3g,
  • dla płaskiej łyżeczki mąki ziemniaczanej – 4g.

Znając odpowiedź na pytanie, ile gram ma szklanka mąki, można z łatwością korzystać z różnych przepisów na ulubione dania i jednocześnie przekonywać się do nowych odkryć kulinarnych.

Jak poznać za dużą ilość mąki w cieście?

Po upieczeniu ciast nie rzadko zdarza się sytuacja, że są one twarde, zbite, a dodatkowo nie wyrosły na odpowiednią wysokość. Prawdopodobnie jest to oznaka za dużej porcji mąki. Ten błąd można sprawdzić już na etapie sporządzania masy. Jeżeli ciasto nie odpowiada konsystencji podanej w przepisie, jest gęste, ciężkie i nie odkleja się od łyżki, to warto zastanowić się nad stopniowym dodawaniem pozostałych składników. W ten sposób można uratować ciasto i nadać mu lekkości. Tego problemu można uniknąć poprzez przestrzeganie podanej w przepisie gramatury oraz staranne odmierzanie mąki.

Technika czyni mistrza

W trakcie pieczenia warto korzystać z tych samych naczyń, które gwarantują utworzenie idealnego ciasta. Używanie tych samych szklanek i łyżek pomoże w opanowaniu warsztatu kulinarnego i zachęci Panie domu do częstszego przyrządzania swoich najpopularniejszych smakołyków. Dzięki podanym, tradycyjnym metodom odmierzania mąki, każdy wypiek będzie wyglądał jak spod ręki najlepszego cukiernika.