Sztokholm – stolica Szwecji. Co warto zobaczyć?

szwecja

Coraz większą popularnością cieszą się wyjazdy typu city break. Określa się tak krótkie, często weekendowe podróże, podczas których można zwiedzić miasto i maksymalnie wykorzystać czas. Jednym z ciekawszych miast w Europie, do którego można wybrać się na taki wyjazd, jest stolica Szwecji – Sztokholm. Sztokholm to największe miasto kraju, będące jego centrum politycznym, kulturalnym oraz ekonomicznym. Stolica położona jest na 14 wyspach, które są ze sobą połączone 53 mostami. Takie ukształtowanie geograficzne spowodowało, że miasto często nazywa się „Wenecją Północy”.

Rodzina królewska

Ustrój polityczny Szwecji to królewska monarchia parlamentarna, a siedzibą szwedzkiej rodziny królewskiej jest właśnie Sztokholm. Obecnie panującym królem jest Karol XVI Gustaw z dynastii Bernadotte. Król jest również najdłużej panującym monarchą na szwedzkim tronie. Będąc w Sztokholmie warto zobaczyć Kungliga Slottet, czyli pałac królewski. Jest to oficjalna rezydencja rodziny królewskiej, gdzie można zobaczyć codzienną zmianę warty oraz zwiedzić piękne barokowe wnętrza, które otwarte są dla turystów.

Klimat

Pogoda w Sztokholmie bywa kapryśna. Średnia roczna temperatura wynosi około 7,3 stopni Celsjusza. Odwiedzając stolicę Szwecji warto być przygotowanym na deszcz, ponieważ opady występują dosyć często.

Atrakcje

Będąc w Sztokholmie na pewno nie można narzekać na brak atrakcji. W tym pięknym mieście każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ miasto pełne jest architektonicznych, historycznych oraz kulturowych skarbów. Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

  1. Stare miasto, czyli Gamla Stan. Jest to bardzo malownicze miejsce na mapie Sztokholmu. Poza wąskimi uliczkami i kolorowymi kamienicami na starówce znajduje się także katedra św. Mikołaja, zachwycająca wspaniałymi witrażami. Katedra ta jest najstarszą budowlą w Sztokholmie. Błądząc ulicami starego miasta koniecznie trzeba odwiedzić Mårten Trotzigs Gränd, czyli najbardziej wąską ulicę Sztokholmu, której szerokość to jedyne 90cm.
  2. Muzeum Abby – tego zespołu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. W Sztokholmie mieści się muzeum, w którym można podziwiać wiele eksponatów związanych z tym najpopularniejszym szwedzkim zespołem, takich jak stroje jego członków. Możliwe jest również wzięcie udziału w wirtualnym występie razem z zespołem, dzięki wykorzystaniu hologramu.
  3. Muzeum Nagrody Nobla – Sztokholm to miasto, w którym przyznawane są jedne z najbardziej prestiżowych nagród świata – nagrody Nobla. Będąc w stolicy warto odwiedzić to muzeum i zapoznać się z historią laureatów nagród podziwiając ich niesamowite osiągnięcia.
  4. Muzeum Vasa – odwiedzając to muzeum można dosłownie przenieść się w czasie. Jednym z głównych i zarazem najciekawszych eksponatów jest statek wojenny Vasa, będący jedynym zachowanym statkiem z tamtej epoki. Statek zatonął w 1628 roku podczas swojego dziewiczego rejsu, jednak udało się go wydobyć i zakonserwować, aby mógł cieszyć oczy dzisiejszych zwiedzających.
  5. Skansen – obowiązkowy punk wycieczki do Sztokholmu. Położony na wyspie Djurgården skansen to niezwykle klimatyczne miejsce, które warto odwiedzić. Skansen powstał już w XIX wieku. Można podziwiać tam dawne budownictwo, a pracownicy skansenu w odtworzonych dawnych strojach prezentują czynności, jakie wówczas wykonywane w tych miejscach. Miejsca, które odtworzono, to miedzy innymi szkoła, kuźnia, kościół czy piekarnia. Na terenie skansenu funkcjonuje również mini-zoo, gdzie można spotkać zwierzęta żyjące na terenie Szwecji takie jak renifery, wilki, niedźwiedzie i foki.
  6. Kanał Djurgården – po całodziennym zwiedzaniu stolicy Szwecji warto udać się na teren kanału Djurgården, łączącego centrum Sztokholmu z parkiem królewskim. Można tam wypocząć w otoczeniu malowniczych scenerii, podziwiając przyrodę i piękne widoki na miasto.

Planując weekendowy wyjazd, naprawdę warto rozważyć odwiedzenie stolicy Szwecji – Sztokholmu. Miasto jest pełne wspaniałych zabytków, pięknych widoków oraz atrakcji dla każdego. Czas spędzony w Sztokholmie na pewno będzie niezapomniany. Stolica Szwecji to jedno z najpiękniejszych miast w Europie, zdecydowanie warta odwiedzenia więcej niż jeden raz.